Veghel doet mee aan landelijke actie tegen plastic peuken

VEGHEL - Op zaterdag 5 juli 2025 vindt in Veghel de zevende landelijke campagne ‘Plastic PeukMeuk’ plaats. De actie richt zich op het opruimen van sigarettenfilters: het meest gevonden zwerfafval ter wereld. Deze kleine filters zijn gemaakt van plastic (celluloseacetaat) en bevatten giftige stoffen die het grond- en oppervlaktewater vervuilen.

Ook dit jaar sluiten tientallen landen zich aan bij het initiatief. In Veghel organiseert ‘Mooi Meierijstad’ een opruimactie van 13.00 tot 15.00 uur, met als verzamelpunt de Markt bij de bibliotheek. De Dubakki-bakfiets is aanwezig met informatie en opruimmaterialen. Inwoners kunnen hier ook zelf verzamelde peuken inleveren.

De campagne roept iedereen op om peuken op te rapen in hun buurt, bij bushaltes, parkeerplaatsen, terrassen of hondenuitlaatplekken. De gegevens van de verzamelde peuken worden landelijk geregistreerd en gedeeld met beleidsmakers om aandacht te vragen voor deze vorm van plasticvervuiling.

‘Plastic PeukMeuk’ maakt deel uit van het Plastic Peuken Collectief, dat sinds 2018 strijdt tegen deze onzichtbare vervuiling. De actie benadrukt het belang van bewustwording: veel mensen weten niet dat sigarettenfilters plastic bevatten en gooien ze onwetend op straat.